Skip to main content

Candidates for graduation 2019

Augustana’s Commencement ceremony is a celebration of the pride we share in our students’ accomplishments and opportunities during their studies on our campus. Names listed here represent candidates for graduation; inclusion does not indicate completion of the degree requirements.

* Degree completed fall 2018
** Degree completed winter 2018-19
*** Degree to be completed summer 2019
+ Degree to be completed fall 2019
§ Honors received after spring

Bachelor of Arts

Last names A-B

-- A --

Bailey Cambra Aasen, Cottage Grove, Minn., geography, cum laude

Samir Abdelkarim, East Moline, Ill., pre-medicine, cum laude

Anthony Charles Acitelli, Villa Park, Ill., biology

Michael Adams, West Chicago, Ill. environmental studies, geography

Mary T. Ade, Moline, Ill., biology, magna cum laude

Alexis K. Aguilar, LeClaire, Iowa, French, instrumental music performance, cum laude

Kayli Janea Ahuja, Rock Island, Ill., communication studies, psychology, magna cum laude

Danielle Christine Alfrey, Lockport, Ill., biochemistry, biology, chemistry, cum laude

Austin Montgomery Allbert Morris, Ill., creative writing, Scandinavian studies, theatre arts

Daniel William Allegretti, Chicago, business administration-finance

Nathan M. Ambrose, Winnebago, Ill., German studies, international business

Emily Marie Anderson, Gilberts, Ill., environmental studies, sociology-social welfare, cum laude

Isabelle Rose Anderson, Rock Island, Ill., biology, psychology, magna cum laude 

Josephine Elizabeth Anderson, Crystal Lake, Ill., biochemistry, cum laude 

Rachel Lynn Anderson, Rochester, Ill., accounting, business administration-finance, magna cum laude 

Tyler Clay Andrews, Winfield, Ill., sociology-social welfare

Jarek David Andrzejewski, St. Charles, Ill., multimedia journalism and mass communication

Julissa Arce, Belvidere, Ill., elementary education +

John David Asquini, Arlington Heights, Ill., sociology

Michael Anthony Avella, Crystal Lake, Ill., biochemistry

-- B--

Dana Lynn Baele, Annawan, Ill., elementary education, cum laude 

Christopher Jordan Baker, Arvada, Colo., engineering physics ***

Matthew Joseph Balara, Elburn, Ill., business administration-finance, economics

Colleen Grace Barbieri, Wheaton, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Troy Eric Barger, Woodstock, Ill., business administration-management information systems, business administration-marketing

Alyssa Lynn Barrantes-Leonard, Lombard, Ill., biology

Marlisa Ann Barrett, Lake Zurich, Ill., business administration-management

Christine Michelle Beach, St. Charles, Ill., history education, middle grades education-social science, cum laude 

Eddie Beckom, Carol Stream, Ill., biology

Jeffrey Carl Bell, Bettendorf, Iowa, environmental studies, geography

Taylor Nicole Belo, Algonquin, Ill., psychology

Claire Elise Benisch, Rock Island, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Carla Marie Bennett, South Holland, Ill., neuroscience

Brett Allen Benning, Davis, Ill., communication studies +

Abby Faithe Benson, Morrison, Ill., chemistry

Kordell A. Benson, Bourbonnais, Ill., international business, Spanish for professional use

Charlotte Rose Benstine, Oswego, Ill., biology, cum laude 

Connor D. Berek, Brookfield, Ill., engineering physics

Rachel Grace Bernicky, Aurora, Ill., psychology

Laura Kay Beuseling, Cambridge, Ill., English, magna cum laude 

Victoria Lynn Biggerstaff, Broomfield, Colo., business administration-management, psychology

Derek Anthony Biliskov, Swayzee, Ill., accounting, business administration-management information systems, cum laude 

Ryan Black, Tampa, Fla., accounting, business administration-finance

Luke William Bleyer, Springfield, Ill., accounting, business administration-finance

Melanie Amber Bliudzius, Hoffman Estates, Ill., biology, cum laude 

Sarah Ann Blount, Losantville, Ind., business administration-management, geography, summa cum laude 

Zachary Thomas Boesen, Wheeling, Ill., accounting, business administration-marketing

Sophia Nicole Bolanos, Yorkville, Ill., biology, magna cum laude 

Grant Daniel Bolle, Naperville, Ill., biology, summa cum laude ** 

Adam Joseph Borgetti, Lindenhurst, Ill., geology

Fiona Keelin Bowers, New Lenox, Ill., biology

Collin Thomas Bracey, Blue Grass, Iowa, Spanish +

William Dakota Brackett, Kewanee, Ill., business administration-management, business administration-marketing, economics

Alyssa B. Brantley, Piper City, Ill., biology

Rachel Nicole Brauns, Belton, Texas, history education, middle grades education-social science

Baillie Anna Brooks, Littleton, Colo., environmental studies, public health

Abigail M. Brown, Rockford, Ill., accounting, business administration-finance, business administration-management, cum laude 

Natalie Marie Brown, Elk Grove Village, Ill., accounting, theatre arts

Hannah Brooks Buchanan, Machesney Park, Ill., biology, Scandinavian studies

Kaylynn Reese Burke, Streamwood, Ill., political science

Eleanor J. Burnette, Washington, Ill., economics, environmental studies

Tyler M. Burns, Washington, Ill., accounting, cum laude 

Shelby Marie Burroughs, Andalusia, Ill., communication sciences and disorders, religion, cum laude 

Laura Mackenzie Butcher, Colorado Springs, Colo., biochemistry, magna cum laude 

Samantha Sue Butcher, Carlinville, Ill., biology, cum laude 

Molly E. Bute, Polk City, Fla., biology

Richard J. Butera, Roscoe, Ill., political science ***

Last names C-D

-- C --

Taylor R. Campbell, Tuscola, Ill., communication sciences and disorders, environmental studies, magna cum laude 

Jack V. Cannell, Bloomington, Ill., applied mathematics, computer science, summa cum laude 

Gabrielle Nicole Card, Morton, Ill., biology

Rebecca Diane Carl, Berwyn, Ill., biology, environmental studies, cum laude 

Kacey J. Carpenter, Crystal Lake, Ill., mathematics, mathematics for secondary education, middle grades education-mathematics, magna cum laude 

Kristian James Carroll, Colorado Springs, Colo., biology, psychology

Giselle Desiree Kim Carter, Carol Stream, Ill., biology, magna cum laude 

Christopher Blake Cassell-Erquiaga, Tallahassee, Fla., computer science

Marissa Joanne Catalano, Medinah, Ill., public health

Dale Leo Charlier, Cary, Ill., engineering physics

Lyliana I. Chavez, Mundelein, Ill., mathematics for secondary education, middle grades education-mathematics

Rachel Ann Cheval, Frankfort, Ill., business administration-management, business administration-marketing, communication studies, cum laude 

Ashley Lauren Chex, Wheaton, Ill., communication studies, Spanish, magna cum laude 

Thao (Ngoc) Chu, Ho Chi Minh City, Vietnam, accounting, international business, summa cum laude 

Lauren Elizabeth Clapp, Iowa City, Iowa, art history, communication studies, cum laude 

Morgan MaKenna Clark, Peoria, Ill., biology

Kaitlyn Christine Cline, Kewanee, Ill., sociology

Kylie DeAnn Cline, Kewanee, Ill., accounting, business administration-management, magna cum laude 

Alexandra Paige Marie Cole, Silvis, Ill., French, international business

Ramona A. Collins, Metamora, Ill., biology, Scandinavian studies

Ashley Ann Comeau, Romeoville, Ill., biology, cum laude 

Ethan J. Conley-Keck, Springfield, Ill., religion, magna cum laude 

Alayna M. Connolly, Downers Grove, Ill., international business, Spanish, magna cum laude 

Shayla Z. Conrad, Machesney Park, Ill., pre-medicine, cum laude 

Melissa E. Conway, Ottawa, Ill., creative writing

Mallory Loren Cook, Elgin, Ill., psychology, Spanish

Amanda Erica Corona, Algonquin, Ill., neuroscience, pre-medicine

Grace Elizabeth Cowan, Plainfield, Ill., communication studies

Amy Kathleen Croft, Elburn, Ill., vocal music education, cum laude 

Patrick James Crompton, Hood River, Ore., engineering physics, magna cum laude 

Irene Cameron Crown, Geneva, Ill., business administration-management, communication studies

Madeleine Rose Cuasay, Naperville, Ill., theatre arts

Ryan Matthew Curtis, Galesburg, Ill., biology

-- D --

Parul Dadhwal, Bettendorf, Iowa, neuroscience, pre-medicine ***

Samuel T. Daly, Park Ridge, Ill., accounting, economics

Michael Dax, Buffalo Grove, Ill., history *

Michelle Katherine DeArmond, Moline, Ill., business administration-management

Natalie Ann DeBartolomeis, Lone Tree, Colo., business administration-marketing, graphic design

Alfred Kwabena Dei-Ampeh, Sekondi-Takoradi, Ghana, biochemistry, pre-medicine, summa cum laude 

Alexander Demmers, White Bear Lake, Minn., biology, psychology, cum laude 

Matthew G. Des Biens, Crystal Lake, Ill., engineering physics

Rebecca Deters, Sauk Centre, Minn., applied mathematics, biology

Melette R. DeVore, Cedar Rapids, Iowa, biology

Marley V. DeVoss, Andover, Ill., biology, magna cum laude 

Jennifer Rose DiBuono, Elgin, Ill., English, public health, magna cum laude

Kewan Delfon Dixon Jr., Chicago, business administration-management, political science ***

Cassandra Marie Dohrman, New London, Wis., psychology, Spanish, cum laude 

Vanessa Lissette Estrada Dominguez, Shorewood, Ill., political science, sociology

Alexis Riane Downey, Elgin, Ill., biology, theatre arts

Marie Terese Duffin, Mundelein, Ill., elementary education

Moira Rose Dunn, Riverside, Ill., anthropology, vocal music performance, cum laude 

Hannah Agnes Durbin, Springfield, Ore., biology

Grace E. Dwyer, Hawthorn Woods, Ill., music, Spanish, cum laude 

Anthony Austin Dzik, Rockford, Ill., graphic design, multimedia journalism and mass communication, magna cum laude

Last names E-F-G

-- E --

Nolan B. Ebel, Englewood, Colo., communication studies, graphic design

Elane Ann Edwards, Coal Valley, Ill., sociology, magna cum laude 

Sydney Ehrsam, Joliet, Ill., sociology

Matthew Landis Eike, Sheridan, Ill., history, international business + 

Jared Charles Ekberg, Rockford, Ill., accounting, business administration-management

Elizabeth Catherine Elberts, Morris, Ill., biology, environmental studies

Logan Jerome Enstrom, Rock Island, Ill., art, magna cum laude 

Autumn Elizabeth Erichsen, Sherrard, Ill., elementary education

Austynn Taylor Eubank, Winnebago, Ill., biochemistry

Michael Evans, Rock Island, Ill., communication studies +

-- F --

Emily Danielle Fahs, La Moille, Ill., biology

Katelyn C. Farrell, Joliet, Ill., accounting, classics, cum laude 

Rebecca Nicole Fernandez, Riverside, Ill., psychology, Scandinavian studies

Adam Joshua Ferrell, Westmont, Ill., environmental studies ***

Staci Lynn Ficht, Markham, Ill., psychology, sociology, cum laude 

Thomas Joseph Fink, West Chicago, Ill., business administration-marketing

Kimberly A. Firganek, Lockport, Ill., business administration-marketing

Amanda Marie Fischer, Mundelein, Ill., elementary education

Samantha Renne Fisher, Oswego, Ill., business administration-management, communication studies **

Emily Kate Flippo, Moline, Ill., accounting, business administration-finance, business administration-management

Joseph W. Flynn, Palos Heights, Ill., business administration-marketing

Daniel William Foley, Homer Glen, Ill., accounting, business administration-finance

Kelly Lyn Fraher, Pontiac, Ill., business administration-management, business administration-marketing, communication studies 

Victoria Chase Frank, Willowbrook, Ill., communication sciences and disorders, cum laude *** 

Julia Marie Fraterrigo, Lake Zurich, Ill., psychology, sociology

Kelcie Brenae Fredrickson, Foosland, Ill., biology
Madelyn Brooke Freymiller, Stillman Valley, Ill., political science

Luke Edward Frieden, Quincy, Ill., business administration-finance

Zachary Thomas Fuller, Glen Ellyn, Ill., business administration-marketing

Julianna Maria Furlano, Bartlett, Ill., biology, sociology

-- G --

Shauntrice Monique Gamble, Rock Island, Ill., psychology ***

Ryan Theodore Ganson, Geneseo, Ill., biology ***

Douglas J. Ganster, Walnut, Ill., business administration-management, music, cum laude ** 

Carol Garcia, Belvidere, Ill., biology, summa cum laude

Ricardo J. Garcia, Moline, Ill., applied mathematics, Spanish ***

Nicholas David Garling, Huntley, Ill., engineering physics **

Liem Jason Gearen, Davenport, Iowa, computer science, cum laude

Mikaela Jean Gehrig, Winthrop Harbor, Ill., biology ***

Andrew Paul Gerasch, New Lenox, Ill., biology, neuroscience

Paige Karen Gerhart, Bettendorf, Iowa, geology, cum laude 

Sara Gibbons, Palatine, Ill., biology

Sydney Jane Gilbert, Dousman, Wis., art history

Andrew R. Gilson, Orland Park, Ill., biochemistry, pre-medicine, cum laude 

Cody Michael Goforth, Kewanee, Ill., accounting

Karleen Annet Gomez, Hainesville, Ill., biology

Meghan Hadley Graham, Springfield, Ill., sociology

Jessica Kelly Graminske, South Beloit, Ill., Asian studies, English, cum laude 

Ryan Cole Grannemann, McHenry, Ill., mathematics for secondary education, middle grades education-mathematics, cum laude 

Emily Ann Graziano, Arlington Heights, Ill., business administration-management, communication studies, summa cum laude 

Brandon Jeremiah Greek, Plainfield, Ill., biology, neuroscience

Adam Robert Greene, Algonquin, Ill., communication studies, multimedia journalism and mass communication

Michelle Marie Grevengoed, Chadwick, Ill., biology, cum laude 

Ashley Lynn Grimm, Kingston, Ill., biology

Adam Michael Kern Gronewold, Galena, Ill., applied mathematics, engineering physics, summa cum laude 

Logan M. Grossen, Loves Park, Ill., psychology

Haley Louise Grunewald, Freeport, Ill., communication sciences and disorders ***

Ashley Guenther, Walnut, Ill., accounting, graphic design, cum laude 

Brian Guerrero, Peotone, Ill., business administration-management information systems, computer science

Last names H-I-J

-- H --

Bryan C. Haage, Huntley, Ill., accounting, business administration-finance

Jeffery Ryan Haeffner, Davenport, Iowa, business administration-management

Jared Edwin Haeme, Kempton, Ill., computer science, mathematics, magna cum laude 

Teague R. Hagan, Miami, accounting, business administration-finance, cum laude 

Taylor Cei Hager, Geneseo, Ill., art

Rami N. Halabi, Crystal Lake, Ill., vocal music education, magna cum laude 

Rachel Hall, Yorkville, Ill., English, magna cum laude 

Alexander Michael Halterman, North Aurora, Ill., economics

Sang R. Han, Waukegan, Ill., biology, magna cum laude 

Thomas A. Hand, Albany, Ill., art history

Brianna Leigh Hanes, Crest Hill, Ill., business administration-management, business administration-marketing, communication studies, cum laude 

Brianna P. Haney, Glen Carbon, Ill., accounting, business administration-marketing, business administration-management, summa cum laude 

Colton Hanke, Marshalltown, Iowa, history education, middle grades education-social science

Jacob Robert Hanlon, Polo, Ill., engineering physics

Sarah Elisabeth Hanson, Viola, Ill., biology, public health

Anthony N. Hante, Elmhurst, Ill., business administration-finance, business administration-marketing, cum laude 

Brady Scott Hardesty, St. David, Ill., business administration-finance, business administration-marketing

Matthew David Harrington, Wheaton, Ill., environmental studies, geology, cum laude 

Camille Simone Harris, Chicago, biology, Spanish

Rachel Megan Hart, Aurora, Ill., teaching Spanish, cum laude 

Isabella G. Hartman, Marengo, Iowa, biology **

Hillery Hannah Hartwig, Salem, Ill., biology

Gunnar John Haskins, East Moline, Ill., business administration-finance ***

Kathryn Marie Hayes, Oak Forest, Ill., communication studies, English-writing emphasis, magna cum laude 

Taylor B. Hayes, Bourbonnais, Ill., art history, classics, cum laude 

Zi Xin (Rachel) Heah, Pulau Pinang, Malaysia, engineering physics, neuroscience

Kayla Maria Heflen, St. Charles, Ill., teaching Spanish, summa cum laude 

Kelsey Lynn Heiland, Highlands Ranch, Colo., pre-medicine

Ryan J. Hennessy, Oswego, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Michelle Elizabeth Henry, Des Plaines, Ill., environmental studies, cum laude ** 

Chelsey Desiree Hernandez, Moline, Ill., psychology + 

Jeraldine Hernandez, Orland Park, Ill., biology, Spanish for professional use ** 

Luke Norman Herron, Edwards, Colo., business administration-marketing 

Matthew D. Hesch, Elgin, Ill., biology

Thorin J. Hicks, Toulon, Ill., communication studies, political science

Louis Jacob Hill, Port Byron, Ill., biochemistry, pre-medicine, magna cum laude ** 

Alex William Hillegonds, Washington, Ill., biology, psychology ***

Brianna Nicole Hillyer, Davenport, Iowa, biology education, middle grades education-science, summa cum laude 

Brian George Hinsberger, Lake Zurich, Ill., biochemistry

Forrest Barnett Hisey, Sherwood Park, Alberta, Canada, geography, political science, cum laude

Bethany Michelle Hobart, Round Lake, Ill., geology, instrumental music performance, magna cum laude 

Rebecca Elizabeth Hobson, Sussex, Wis., music, instrumental music performance, cum laude 

Abbie Marie Hoeg, Channahon, Ill., biology

Kailey Hoel, Elmhurst, Ill., biology, neuroscience, cum laude + 

Lauren Katherine Hogan, Rock Island, Ill., biology, cum laude ** 

Audrey Joslin Hogenkamp, Lakewood, Colo., applied mathematics, biology, cum laude 

Aaron Hollatz, Roselle, Ill., history, cum laude 

James Branchfield Hopping III, Galva, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Ashley Melvena Howard, Maywood, Ill., psychology

Dalton B. Howard, Joy, Ill., biology

Janeé Nekolle Hudgins, Chicago, English

Abby Lucille Huffman, Bradley, Ill., biology, environmental studies, summa cum laude 

Adam Patrick Huffstutler, Aledo, Ill., history

Eric David Huizinga, Batavia, Ill., French, history, summa cum laude 

David James Hundrieser, Chicago, anthropology, classics, cum laude 

-- I --

Lauren T. Imhoff, Manitowoc, Wis., biochemistry

William E. Ingalls, Rockford, Ill., English, multimedia journalism and mass communication, cum laude 

Dario Joseph Ingardona, Cherry Valley, Ill., business administration-finance

Nina Lucia Iraci, New Lenox, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude ** 

Joshua Sanjay Iyer, Aurora, Ill., composition music performance, magna cum laude 

-- J --

Zacary Wayne Jaconetti, Park Ridge, Ill., business administration-management

Devin Johnathan James, Rock Island, Ill., theatre arts

Danielle M. Janacek, Mokena, Ill., communication studies, political science

Luis Arturo Jauregui, Summit Argo, Ill., communication studies, Spanish

Shelby Lynn Jensen, Coal Valley, Ill., Scandinavian studies, cum laude + 

Zijian Jia, Changchun, China, computer science

Cynthia Frances Johnson, Somonauk, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude 

Emily Claire Johnson, McHenry, Ill., communication studies, French

Juwon John Johnson, Chicago, political science, psychology

Michael Anthony Johnson Jr., Jacksonville, Fla., communication studies +

David M. Jones III, Villa Park, Ill., international business, cum laude 

Michael Lawrence Jones Jr., Schaumburg, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Anna Elizabeth Jontz, Kewanee, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Emily Louisa Jorgenson, West Dundee, Ill., biology, neuroscience, magna cum laude 

Lauren Elena Judge, North Liberty, Iowa, geology, cum laude 

Jason Kai Moon Jung, Buffalo Grove, Ill., biology, graphic design

Ivana Jureta, Chicago, psychology, public health 

Last names K-L

-- K --

Ryan M. Kairis, Chicago, creative writing, English

Madeline Casey Kampwirth, Elmhurst, Ill., engineering physics

Kamila Kapusta, Schaumburg, Ill., sociology *

Benjamin Norman Karger, Batavia, Ill., biology, Spanish for professional use

Maura Helen Karr, New Boston, Ill., biology

Hayden Wynn Friedrich Karrick, Havana, Ill., physics, cum laude 

Karthik Kumar R. Kasireddy, Mount Prospect, Ill., pre-medicine, cum laude 

Samantha Katz, Cary, Ill., economics, philosophy, cum laude 

Joseph S. Kellen, Rockford, Ill., biochemistry, pre-medicine, summa cum laude ** 

Hannah Lea Kiel, Bloomington, Ill., public health **

Natalie Marie Kilpatrick, Oswego, Ill., middle grades education-mathematics

Sierra Noel Kindley, Weaverville, N.C., environmental studies, geology, magna cum laude 

Jodie Marie Kirschner, Avon, Colo., environmental studies, geography, cum laude 

Elisa Sandra Klewinski, Westmont, Ill., environmental studies, political science

Jacob Andrew Knox, Streator, Ill., economics, mathematics, cum laude 

Bethany Rae Koch, Machesney Park, Ill., economics, German studies, political science, summa cum laude 

Haley Rose Kornfeind, McHenry, Ill., biology, psychology

Kalvin Kozar, St. Charles, Ill., business administration-finance, business administration-management

Erick E. Krall, Oswego, Ill., accounting, business administration-management

Clare Michelle Kramer, Lyndon, Ill., biology, psychology

Kirk Ronald Kreiter, Davenport, Iowa, history ***

Lauren Ashley Krueger, Geneva, Ill., accounting, business administration-management, magna cum laude 

Shelby Taylor Kuepker, Deer Grove, Ill., English, cum laude 

Paulina Amy Kuzak, Schiller Park, Ill., business administration-management, communication studies

Filip Kuzmanovic, Belgrade, Serbia, French, international business, cum laude ** 

Jacqueline Victoria Kwasigroch, Monee, Ill., anthropology, magna cum laude 

-- L --

DaeNia La Shawn La Rodé, Tunapuna, Trinidad and Tobago, biology, neuroscience

Erin M. La Russo, Palatine, Ill., chemistry, Spanish, cum laude 

Gabriel Lance, Davenport, Iowa, mathematics, cum laude 

Madison Emily Lape, Milan, Ill., biology, cum laude 

Lydia Lara, Chicago Heights, Ill., political science, Spanish

Aaron Arjun Lawrence, Bettendorf, Iowa, biology

Thuy Trang Thi Le, Ho Chi Minh City, Vietnam, accounting, business administration-finance, business administration-marketing, magna cum laude 

Anthony Charles Learmann, Welch, Minn., psychology ***

Jessica J. Lechtenberg, Fort Atkinson, Iowa, public health, sociology, summa cum laude 

Briana Emma Lee, Elburn, Ill., biology

Latesha Lillian Lee, Rock Falls, Ill., psychology, women's and gender studies

Rachel Julia Lee, Manito, Ill., biology

Cheyanne Nicole Lencioni ,Wadsworth, Ill., business administration-management, creative writing

Jiayu Li, Shanghai, China, accounting, business administration-finance

Marc Robert Lidinsky, Sandwich, Ill., accounting, business administration-finance 

Henry Dexter Lipps, Urbana, Ill., biology

Madelin Grace LoCicero, Menomonee Falls, Wis., neuroscience

Grace Catherine Logan, East Moline, Ill., international business, summa cum laude 

Madeline Elaine Lombardi, Glen Carbon, Ill., international business

Derrick Marco Lopez, Sandwich, Ill., accounting, business administration-finance

Mikayla Renee Lopez, Highlands Ranch, Colo., business administration-marketing, political science, cum laude 

Autumn Blythe Loucks, Omaha, Neb., religion, cum laude *** 

Giselle Adria Loucks, Omaha, Neb., religion, cum laude *** 

Dalton James Love, Rock Island, Ill., accounting, business administration-finance, business administration-management

Emily Therese Lucnik, Hoffman Estates, Ill., communication studies, cum laude 

Katherine Genevieve Ludwig, Belvidere, Ill., geology, cum laude 

Sarah Elizabeth Ludwig, Belvidere, Ill., biology, Spanish for professional use

Thomas John Lunney, Schaumburg, Ill., communication studies +

Olivia Rose Lutz, St. Charles, Ill., biology

Sophie Patricia Lynch, Gurnee, Ill., business administration-marketing, psychology

Aubrey Melissa Lyon, Mount Vernon, Iowa, biology, magna cum laude *** 

Sara Genevieve Lyon, Mount Vernon, Iowa, art, magna cum laude *** 

Last names M-N-O

-- M --

Connor David Maccabee, Rock Island, Ill., history

Kaitlyn Irene MacDonald, Washington, Ill., history education, middle grades education-social science, cum laude 

Juliana Teresa Magalhães, Davenport, Iowa, English, religion, summa cum laude 

Maxwell Frank Maharry, Des Moines, Iowa, English, political science, summa cum laude 

Brandon Cole Maize, Franklin Park, Ill., psychology

Corey Mankins, Marysville, Ohio, psychology *

James Laranz Manuel, Lombard, Ill., accounting, business administration-finance

Yemurai Gumisai Mapurisa, Harare, Zimbabwe, accounting, cum laude 

Mary I. Maraist, Grayslake, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Eddison Kirkland Marske, Moline, Ill., environmental studies

Elizabeth Teresa Martinez, Belvidere, Ill., biology, Spanish for professional use

Guadalupe Martinez, Aurora, Ill., international business, Spanish for professional use

Nicholas Martinez Jr., Elmhurst, Ill., biology

Emily Jae Mason, Mesa, Ariz., communication studies, psychology

Ashley Elizabeth Massey, Savoy, Ill., history, cum laude ** 

Audrey Jeanette Mast, Carol Stream, Ill., art, psychology, summa cum laude 

Christina Joy McCabe, Park Ridge, Ill., communication studies, multimedia journalism and mass communication ***

Carly Ann McCameron, Antioch, Ill., biology, cum laude 

Alyssa Ann McCannon, Sugar Grove, Ill., elementary education, cum laude 

John Patrick McCarthy, Milton, Wis., biology, cum laude 

Kyle W. McCaw, Silvis, Ill., computer science

Katelyn Erin McClellan, Rock Island, Ill., communication sciences and disorders

Ella Kay McCorkle, Durand, Ill., communication studies, political science

Hadley Joanna McCormick, Wilmington, Ill., business administration-marketing, psychology

Keridwen Grace McDaniel, Rock Island, Ill., biology, psychology

Morgan Elizabeth McEnroe, Glen Ellyn, Ill., public health, Spanish for professional use, cum laude 

Emily Jane McHugh, Palatine, Ill., elementary education, cum laude 

Jackson Robert McKearnan, Gurnee, Ill., accounting, business administration-finance, economics

Laura Barbara McNair, Lake Zurich, Ill., creative writing, cum laude 

Thomas Quinn McSorley, Arlington Heights, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Muriel Alexandra Melgoza, Aurora, Ill., French, cum laude 

Courtney L. Merkel, Somonauk, Ill., communication studies, cum laude 

Eleni Nike Metrou, Oswego, Ill., communication sciences and disorders

Silas Abraham Metternick-Jones, Hogansville, Ga., communication studies, political science, magna cum laude ** 

Allison Elizabeth Mikyska, West Dundee, Ill., religion

Allison Marie Miller, South Elgin, Ill., elementary education, magna cum laude 

Hannah Jo Miller, Pana, Ill., biology **

Katelyn Michelle Miller, Manhattan, Ill., multimedia journalism and mass communication, psychology, magna cum laude 

Rachel Eleanor Minter, Mount Prospect, Ill., elementary education, magna cum laude 

Alyssa Nicole Mish, Elgin, Ill., business administration-management, business administration-marketing, cum laude 

Erin K. Miskell, Ottawa, Ill., biology **

Elizabeth Ann Mitton, Hillsdale, Ill., business administration-marketing

Dylan Robert Mizaur, Sherrard, Ill., accounting, business administration-finance, magna cum laude 

Alyssa Hope Molina, Naperville, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, summa cum laude 

William Gerald, Moline, Minonk, Ill., accounting ***

Hannah Elizabeth Moore, Schaumburg, Ill., biology

Yasmin Moreles, Berwyn, Ill., business administration-management, communication studies

Meridyth Ashley Irene Morgan, Illinois City, Ill., accounting, business administration-management
Jack Charles Morkin, Bloomington, Ill., biology, magna cum laude 

Grace Ann Morris, La Grange, Ill., psychology

Cheyenne Rose Morton, Schaumburg, Ill., elementary education, cum laude 

Nicholas Andrew Mosele, Bloomington, Ill., accounting, business administration-finance, magna cum laude 

Dana Moss, New Lenox, Ill., psychology, cum laude 

Katarzyna Teresa Mucha, Woodstock, Ill., anthropology, biology ***

Emily Mueller, Elmhurst, Ill., biology, cum laude 

Mitchell James Mulcahy, Pecatonica, Ill., biology, sociology, summa cum laude 

Samuel Alston Murphy, Homer Glen, Ill., international business

Joshua Bryan Murray, McHenry, Ill., neuroscience, philosophy

Kellen Christopher Myers, Davenport, Iowa, composition music performance, cum laude 

-- N --

Cole Neder, Moline, Ill., communication studies, political science

Marissa Christine Neradt, St. Charles, Ill., communication studies, German studies, cum laude ** 

Laura E. Neswold, Geneva, Ill., communication sciences and disorders, psychology, magna cum laude 

Ashley Nicole Newman, Bensenville, Ill., business administration-management

Trang Minh Linh Ngo, Hanoi, Vietnam, business administration-marketing, graphic design, summa cum laude 

Mai Thi Quynh Nguyen, Ho Chi Minh City, Vietnam, business administration-finance, economics, magna cum laude 

My Thi Tra Nguyen, Hanoi, Vietnam, accounting, business administration-finance, summa cum laude 

Austin David Nice, Bloomington, Ill., business administration-finance, business administration-marketing

Meghan K. Noonan, Galena, Ohio, communication sciences and disorders, magna cum laude 

Emma Rose Nordmeyer, Warrenville, Ill., sociology, Spanish, summa cum laude 

Jacob Robert Nowak, Plainfield, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Tyler James Nunez, Byron, Ill., communication studies

Wyatt M. Nusser, Johnsburg, Ill., environmental studies, cum laude 

-- O --

Kaitlin Erin O’Brien, Rolling Meadows, Ill., communication studies, summa cum laude 

Vincent V. O’Meara, Moline, Ill., English education, middle grades education-English, magna cum laude 

Haley C. Ochs, Olney, Ill., biology

Caitlyn Nicole Oliger, Davenport, Iowa, psychology, cum laude 

Amanda Marie Olson, Moline, Ill., anthropology ***

Chrishawn Brandon Orange, Algonquin, Ill., business administration-management, business administration-marketing, communication studies

Bianca RoseMarie Ori, Antioch, Ill., psychology

Olivia Ortiz, Streamwood, Ill., psychology, cum laude 

Paige Brittany Oucheriah, Elmhurst, Ill., computer science

Last names P-Q-R

-- P --

Jason Arthur Pacanowski, Plainfield, Ill., business administration-marketing, English-writing emphasis, cum laude 

Kyle Mathew Parker, Granite City, Ill., biochemistry

Joshua Pearson, Joliet, Ill., geology ***

Carter Alan Pease, East Moline, Ill., multimedia journalism and mass communication

Jacob C. Pecaut, St. Louis, business administration-marketing, theatre arts

Jared Scott Pector, Naperville, Ill., vocal music education, cum laude 

Hanna R. Pegarsch, Peotone, Ill., biology

Joseph Jeremiah Pement, East Moline, Ill., accounting, business administration-finance, cum laude 

Hannah Grace Penn, Normal, Ill., environmental studies, geography, cum laude 

Eve Marie Perdikaris, Lake in the Hills, Ill., psychology, sociology, magna cum laude 

Abigail Corrine Perkowitz, Rock Island, Ill., biology, neuroscience 

Madelaine A. Perry, Rock Island, Ill., anthropology, biology, cum laude 

Tyler M. Peterson, White Bear Lake, Minn., biology, cum laude 

Anna Marie Pfalzgraf, Oro Valley, Ariz., communication studies, cum laude 

Duy (Tyler) Pham, Hai Phong, Vietnam, communication studies, cum laude 

Hung (Tom) Pham, Ho Chi Minh City, Vietnam, biology

Thao Pham, Hanoi, Vietnam, communication studies, psychology, summa cum laude ** 

Kim L. Phan, Loves Park, Ill., biology, magna cum laude 

Shonari Stevann Phillips, Tamarac, Fla., English

Harrison T. Phillis, Rock Island, Ill., history

Ryan Alexander Philp, Pingree Grove, Ill., computer science

Brent Edward Pierce, Cherry Valley, Ill., applied mathematics, computer science, cum laude 

Ryan C. Pitra, Geneseo, Ill., business administration-finance, business administration-management

Mia Fitzgerald Polinski, Evanston, Ill., business administration-management, business administration-marketing, cum laude 

Eric Fox Poltersdorf, Schaumburg, Ill., business administration-marketing, communication studies

Jacob Anthony Poole, Chicago, environmental studies, geography

Justin Christopher Pope, Fort Mill, S.C., environmental studies ***

Michael Charles Powers, Westmont, Ill., accounting, business administration-management, summa cum laude 

Alexa Laurene Prejna, Fort Myers, Fla., environmental studies, cum laude 

Colleen Ann Prosek, Wauconda, Ill., communication sciences and disorders

Caroline Puchek, Elgin, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Gena Leigh Pullia, Orland Park, Ill., communication sciences and disorders

Travis W. Pulse, Milan, Ill., environmental studies

-- Q --

Angie Quezada, Chicago, environmental studies

Bridget E. Quinn, Peoria, Ill., pre-medicine, cum laude 

-- R --

Samira Teresa Radi Tarud, Barranquilla, Colombia, biology

Ashley Ramirez, Bloomington, Ill., instrumental music education

Barbara Ramont, Wauconda, Ill., elementary education, cum laude 

Angelica Ramos, Rock Island, Ill., sociology-social welfare

Andrew Charles Rea, Rock Island, Ill., English, cum laude 

Jill Renee Reale, St. Charles, Ill., geology

Noah-Christina Reed, Chicago, psychology, cum laude 

Andrew Patrick Remeselnik, Saint Thomas, U.S. Virgin Islands, history

Mackenzie Renihan, Vernon Hills, Ill., biology *

Elizabeth Ann Rennolds, Grayslake, Ill., communication sciences and disorders

Jennifer Carolina Reyes, Belvidere, Ill., psychology, cum laude 

Karen Melissa Reynosa, Evanston, Ill., sociology, Spanish 

Sydney Katherine Richardson, Louisville, Colo., biology, political science, magna cum laude 

Montserrat Elena Ricossa, South Elgin, Ill., multimedia journalism and mass communication, Spanish, cum laude 

Alex Edward Riddle, Elmhurst, Ill., business administration-marketing

Grace Elizabeth Rients, Towanda, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, magna cum laude 

Melissa Ann Ries, Marine on Saint Croix, Minn., art, biology

Josef F. Rimac, Chicago, accounting, business administration-finance ***

Andre Alfonso Rivera, Antioch, Ill., instrumental music education, cum laude 

Sadie Jessica Roberts, East Moline, Ill., business administration-finance, business administration-management **

Arielle Lourdes Robinson, Morris, Ill., multimedia journalism and mass communication *

Nicholas Wilson Roemer, Thomson, Ill., philosophy

Alyssa Nicole Rogalski, Bloomington, Ill., psychology

Antonio Rojas, Oswego, Ill., psychology

Zachary David Roling, Edwards, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Casandra Romero Ramirez, Chicago, psychology, public health

Sierra Nicole Rood, Lena, Ill., biology, public health

Audrey Lela Rose, Schaumburg, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Abigail Margaret Roselieb, Downers Grove, Ill., anthropology, vocal music performance, cum laude 

Bryan Joseph Ross, Rock Island, Ill., communication studies, multimedia journalism and mass communication, cum laude 

Haley I. Ruch, Frankfort, Ill., business administration-international concentration, business administration-marketing, French, cum laude 

Greg Rusk, Geneseo, Ill., business administration-management, business administration-marketing ***

Last names S-T-U-V

-- S --

Crystal G. Salazar, Waukegan, Ill., political science, Spanish

Emma Marie Samatas, Elmwood Park, Ill., sociology, summa cum laude

Daisy Sanchez, Aurora, Ill., communication studies

Emma Nicole Sandstrom, Springfield, Ill., biology, public health

Anthony J. Santangelo, Brandon, Miss., engineering physics, mathematics, philosophy, magna cum laude 

Eric Sarpong, Bolingbrook, Ill., business administration–international concentration

Caitlyn Elise Schaffer, Chicago, philosophy

Amanda Evelyn Schar, Aurora, Ill., psychology, Scandinavian studies, summa cum laude 

Koy M. Schneider, Davenport, Iowa, business administration-management

Jacob R. Schoeck, Rock Island, Ill., accounting, business administration-finance, summa cum laude 

Lana Lee Scholl, Polo, Ill., graphic design

Zachary D. Schrank, Rockford, Ill., biochemistry, pre-medicine, summa cum laude 

Carli Marie Schwanebeck, Glen Ellyn, Ill., women's and gender studies, magna cum laude 

Brittany Lorraine Scott, Springfield, Ill., accounting, business administration-finance, business administration-management

Francesca J. Scribano, St. Charles, Ill., biochemistry, magna cum laude ** 

Gage Arik Sears, Geneseo, Ill., engineering physics

Rebecca Joan Seidelman, Aurora, Ill., biology, cum laude 

Benjamin Sera, Basel, Switzerland, accounting, business administration-finance, cum laude 

Anna Maria Serafini, Libertyville, Ill., English **

Alexandria Dominique Serra, Silvis, Ill., communication sciences and disorders

Michael Thomas Sheets, Peoria, Ill., accounting, business administration-finance, magna cum laude 

Darielle Dominique Sherrod, Chicago, public health

Arianne Angelica Shipp, Brighton, Colo., pre-medicine, cum laude + 

Allison R. Shire, Wheaton, Ill., business administration-marketing, economics, cum laude 

Raisha R. Shrestha, Kathmandu, Nepal, accounting, business administration-finance

Eden Lily Shriver, Clinton, Iowa, environmental studies ***

Ashley B. Shropshire, Aurora, Ill., psychology, magna cum laude 

Caroline Sika Awuku Siaw, Machesney Park, Ill., biology

Reilly Elizabeth Siepka, Rolling Meadows, Ill., psychology, Spanish, cum laude 

Alex I. Sierra, Moline, Ill., accounting, business administration-management

Andrew Joseph Silverman, Cypress, Texas, economics, international business, Spanish for professional use, magna cum laude 

Anna Helene Sizelove, Grayslake, Ill., communication sciences and disorders, magna cum laude 

Emma Jeanette Slattery, Aurora, Ill., communication studies, psychology

Courtney Christine Smith, Rock Island, Ill., communication studies, political science, magna cum laude ** 

Ryan T. Smith, Kewanee, Ill., business administration-management

Brianna Gabriella Snead, Lockport, Ill., graphic design ***

Ariana Guadalupe Solis, Elmhurst, Ill., psychology, sociology-social welfare, magna cum laude 

Clayton Carl Sommers, Des Moines, Iowa, multimedia journalism and mass communication

Natalie Marie Spahn, DeKalb, Ill., French, multimedia journalism and mass communication, cum laude 

Austin Jordan Sperry, Winthrop Harbor, Ill., neuroscience

Valerie J. Spreeman, Appleton, Wis., Asian studies, communication studies, magna cum laude 

Allison Elaine Sprengel, Hoffman Estates, Ill., communication sciences and disorders

Kaitlyn Elizabeth Stanley, Lisle, Ill., psychology

Natalie Nicole Staton, Charleston, Ill., biochemistry, pre-medicine, cum laude 

Danielle R. Steffen, Neponset, Ill., biology, magna cum laude 

Ian James Steigerwald, Chicago, accounting, business administration-marketing, cum laude 

Karolyn Baylee Steinke, Frankfort, Ill., communication sciences and disorders

Kaylee Stewart, Manteno, Ill., business administration-marketing, French

Drake William Stirn, Aledo, Ill., accounting

Austin David Stoner, Lombard, Ill., biology +

Meghan Marie Stovall, Broomfield, Colo., computer science, mathematics

Kate M. Sturtewagen, Annawan, Ill., accounting, business administration-finance, business administration-management

Chloe Yvonne Summer, Frankfort, Ill., biology, psychology ***

Jordyn Marie Sundberg, Oswego, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Yashaswi Krishna Suresh, Bloomington, Ill., biology

Hailey Emerson Swager, Vernon Hills, Ill., biology, cum laude 

Alexander G. Swatek, Plainfield, Ill., business administration-finance, business administration-marketing, German studies, magna cum laude *** 

Connor Alexander Swiat, Kildeer, Ill., engineering physics

Kaylee M. Sye, Roselle, Ill., biochemistry

-- T --

Ashley Catherine Talken, Wheeling, Ill., elementary education, cum laude 

Sara Morgan Tam, Chicago, accounting, business administration-finance

Natalie M. Tannura, New Lenox, Ill., psychology ***

Jordan Ashley Thill, Chapel Hill, N.C., art, psychology, summa cum laude 

Brandon M. Thompson, Rockton, Ill., computer science

Madison Kay Thompson, McHenry, Ill., business administration-finance, business administration-marketing ***

Presson Earl Thomson, Kewanee, Ill., business administration-management

Joshua Ryuju Thorson, Kempton, Ill., communication sciences and disorders

Jamie Lorraine Thulin, Gurnee, Ill., psychology

Andrew Gillen Thumann, Lone Tree, Colo., history education, middle grades education-history

Sabrina M. Tiangco, Aurora, Ill., communication sciences and disorders

Stephanie Justine Tillman, Godfrey, Ill., English, magna cum laude 

Anthony Frederick Todd, Elmhurst, Ill., history education, middle grades education-social sciences

Brittany Marie Tommila, Lisle, Ill., biology, environmental studies +

Jennifer Erin Townsend, Longmont, Colo., art, psychology, magna cum laude 

Michael Philip Trbovic, Oak Lawn, Ill., engineering physics

Lauren Marie Tropinski, Naperville, Ill., biology, psychology

Reileigh Monroe Turro, Kankakee, Ill., communication sciences and disorders, Spanish for professional use, cum laude 

Cristina Laura Tuser, Chicago, communication studies, English, cum laude 

-- U --

Emily Doris Uglem, Fargo, N.D., business administration-management, business administration-marketing

Clint Michael Ugolini, Lake Geneva, Wis., English, multimedia journalism and mass communication

Nicholas Steven Uhlir, Marion, Iowa, accounting, business administration-finance, cum laude ** 

Bryce William Unmisig, Quincy, Ill., business administration-finance, business administration-marketing

Margaret Earl Utgaard, White Heath, Ill., biology, neuroscience

-- V --

Sofia McKenzie Vacca, Peoria, Ill., biology, neuroscience ***

Tyler Nickmann Valentine, Wheaton, Ill., creative writing, English, cum laude 

Mark Noel-David VanderHeyden, Aledo, Ill., geography

Jason VanDyck, Crystal Lake, Ill., biology

Taryn Lynn VanEarwage, Rock Island, Ill., business administration-management

Mercedes L. Vanopdorp, East Moline, Ill., computer science

Christine Elizabeth Vincent, Bettendorf, Iowa, religion, magna cum laude 

Andrew Dean Vogel, Coal Valley, Ill., biology education, middle grades education-science

Trung Vu, Hanoi, Vietnam, economics, international business

Last names W-X-Y-Z

-- W --

Brendan James Walker, Orland Park, Ill., communication studies, political science

Shannon Kayla Walsh, Mahtomedi, Minn., communication sciences and disorders, cum laude 

Kennedy Christine Ware, Bolingbrook, Ill., biology

Daniel T. Warren, Plainfield, Ill., anthropology, classics

Isabelle Faith Warren, Johnsburg, Ill., communication studies

Clayton J. Wassilak, Homewood, Ill., biology, environmental studies

Elizabeth Leeann Weinzier, Lexington, Ill., psychology

Gerald Michael Welu, Naperville, Ill., accounting, business administration-finance, cum laude 

Abby Kate Wendell, Arlington Heights, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Madison Elizabeth Wentz, Lockport, Ill., business administration-marketing

Caleb J. Westerman, Rock Island, Ill., applied mathematics

Madelann Grace Weyeneth, Davenport, Iowa, public health

Austin Gerald Wheeler, Bloomington, Ill., psychology

Cody Arthur Wheeler, East Moline, Ill., biology, cum laude 

Jaryd J. Whitmore, Freeport, Ill., history, theatre arts

Lee Anthony Whorwell, Elmhurst, Ill., business administration-management, business administration-marketing

Rebekah Elizabeth Wilken, Forreston, Ill., English

Brandon M. Wilkerson, Stelle, Ill., mathematics for secondary education, middle grades education-mathematics, magna cum laude 

Daniel Mathias Williams, Milan, Ill., psychology, magna cum laude 

Robert Jordan Williams, Vernon Hills, Ill., history education, middle grades education-social science, summa cum laude 

Carly M. Wilson, Ringwood, Ill., biology

Cassidy August Wingerd, Streamwood, Ill., communication sciences and disorders, cum laude 

Anna Jean Wise, Geneseo, Ill., history, political science

Madeline K. Witt, Frankfort, Ill., communication studies, cum laude 

Taryn Alyssa Woell, Palatine, Ill., communication studies

Alyssa Jordan Wojcik, Elmhurst, Ill., environmental studies, geography

Cassin C. Wolfe, Bettendorf, Iowa, business administration-finance, business administration-marketing

Kyle Austin Workman, Salem, Mo., applied mathematics, computer science, magna cum laude 

-- X --

Yanzhao Xu, Jinan, China, accounting

Zhenwei Xu, Suzhou City, China, business administration-management, sociology, cum laude 

-- Y --

Gyllian Brianna Yahn, Waterloo, Wis., biology, neuroscience

Jingwen Yang, Chengde, China, economics

-- Z --

McKenzie Marie Zambrano, Davenport, Iowa, business administration-management, business administration-marketing

Nicholas Anthony Zammuto, Rockford, Ill., philosophy, political science, magna cum laude 

Maria Guadalupe Zarate, Rolling Meadows, Ill., political science **

Laura Elizabeth Zeno, Wheaton, Ill., English education, middle grades education-English, cum laude 

Joshua Alexander Zrelak, St. Charles, Ill., chemistry

Daniel Douglas Zwiener, Barrington, Ill., computer science, mathematics

Peyton Nicole Zylke, St. Charles, Ill., business administration-marketing, communication studies **

Share your news

If you have news, send it to sharenews@augustana.edu! We love hearing about the achievements of our alumni, students and faculty.